Chlebová pec v obci Štolmíř

Chlebová pec byla v obci Štolmíř postavena roku 2013 jako replika barokní veřejné obecní pece z 18. století, a to starým způsobem, tedy z pálených cihel bez použití šamotu. Pec nemá komín, takže topení, vymetání i sázení chleba probíhá jedněmi čelními dvířky.

Chlebová pec v obci Štolmíř A jak se takový chléb v peci dělá?
Pec se nejprve takzvaně natopí. Oheň se rozdělá v přední části pece a po rozhoření se pohrabáčem přesune do její části zadní. Pec se začíná natápět ve 20:00 hodin den předem. Druhý den ráno se zadělá kvásek a chlebové těsto, které se nechá v teple vykynout. Po dohoření dřeva, přibližně v 10 hodin druhého dne, se hrablem vyndá popel a pec se vymete a vytře vodou. Teplota pece je v tuto chvíli cca 320 °C. Dveře pece se zavřou, aby nevychladla. Vykynuté těsto se vyválí na bochníky a nechá se na 40 minut kynout v ošatkách. Na závěr se potře vodou.

Chlebová pec v obci Štolmíř Před sázením chleba je nutno pec ještě napařit (aby chléb teplotním šokem neklesl) asi jedním litrem vody. Poté následuje sázení chleba, do pece se vejde 30 bochníků chleba, které se skládají do 2 řad. Chleba se peče při uzavřených dvířkách asi 45 minut. Po upečení se chleba vybírá lopatou, sází na dřevěný stůl a znovu potírá vodou, aby křupavá kůrka měla i správný lesk.

Chlebová pec v obci Štolmíř A na samotný závěr zřejmě to nejdůležitější. Chléb byl opravdu vynikající a všichni, kteří se na práci pana pekaře podíleli, byli velmi milí. Škoda jen, že nebylo možné si celý bochník koupit. Kapacita pece to zkrátka neumožňuje. A pak, je přeci lepší, když může každý ochutnat, než kdyby si jen zlomek příchozích celý chléb koupil a odnesl si jej domů.

Zdroj: Pečení chleba v obci Štolmíř

Chlebová pec v obci Štolmíř Chlebová pec v obci Štolmíř Chlebová pec v obci Štolmíř